31 sierpnia 2021
Badania i dane statystyczne pokazują, że największą przeszkodą dla Polaków w podróżowaniu międzynarodowym, tudzież podejmowaniu pracy za granicą jest bariera językowa. Inne kwestie logistyczne, czy finansowe schodzą na drugi plan gdy w naszej głowie utworzy się sztuczna bariera strachu i niepewności. Boimy się nieznanego, boimy się krytycznych ocen innych osób, boimy się niezrozumienia i popełniania błędów. Ale to właśnie te wszystkie kwestie mogą nam pomóc w nabraniu pewności siebie i przełamaniu barier. Skupmy się jednak na konkretach!
Tysiące imigrantów pracujących u naszego zachodniego sąsiada stanowią najlepszy przykład, że jest to możliwe. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Najważniejsze jest podjęcie decyzji i wykonanie pierwszych kroków – sprawdzenie ofert pracy, czy środków transportu takich jak busy do Niemiec. Po rzuceniu na głęboką wodę pozostają nam dwie opcje – albo odnajdziemy się w nowym otoczeniu i zaczniemy pływać albo utoniemy i wrócimy szybko do domu. Jak sprawić żeby praca w Niemczech bez języka niemieckiego była możliwa? Jakie kwestie musimy sobie wcześniej uporządkować w głowie?
Po pierwsze, znajomość języka niemieckiego nie jest koniecznym warunkiem wykonywania niektórych prac. Zbieranie truskawek, praca na magazynie, prace porządkowe, pieczenie chleba to tylko kilka przykładów prac w których znajomość języka obcego nie jest w ogóle konieczna. Podstawowe kwestie można wytłumaczyć gestami, czy chociażby przy użyciu Google translatora, czy bardziej doświadczonych kolegów z pracy. Grunt to próbować. A jeśli interesuje Cię praca w Niemczech bez języka niemieckiego to kolejną deską ratunku może okazać się inny język obcy…
Po drugie, język angielski stał się już językiem międzynarodowym. Jest on również językiem nauczanym we wszystkich polskich szkołach. Większość osób urodzonych w latach 90-tych miała z nim styczność na każdym stopniu edukacji, a nawet w trakcie codziennych czynności – korzystania z Internetu, grania w gry komputerowe, oglądania filmów. Angielski jest równie popularny w Niemczech, a jego znajomość może poszerzyć zakres ofert na które możesz aplikować! Z pewnością poprawi także Twój komfort psychiczny, ponieważ mowę ciała i gestów będziesz mógł zastąpić podstawowymi dialogami w języku angielskim – czy to z pracodawcą, czy z potencjalnymi klientami. Jeżeli nie interesuje Cię stałe zatrudnienie a jedynie praca sezonowa w Niemczech to naprawdę nie powinieneś mieć powodów do zmartwień!
Po trzecie, mamy XXI wiek! Bariery językowe naprawdę ulegają zatarciu. Praktycznie każdy z nas posiada smartphone z dostępem do Internetu. Można się do wyjazdu odpowiednio przygotować, np. przy pomocy aplikacji mobilnych do nauki języka. Bardzo często mają one podziały na stopnie trudności, czy działy tematyczne potrzebnego słownictwa. Jeśli jednak nie masz głowy do nauki języków – nic strasznego. Praca w Niemczech bez języka niemieckiego nadal jest możliwa. Wystarczy dobry translator, cierpliwość i samozaparcie.
Niektórzy wyjeżdżają do Niemiec bez wcześniejszego przygotowania. Najzwyczajniej wsiadają w pociąg, bądź busy do Niemiec Pomorskie i szukają zatrudnienia na miejscu. Takie rozwiązanie może być tym bardziej ryzykowne, jeśli nie zna się języka niemieckiego. Lepiej będzie poszukać ofert wcześniej przez Internet, bądź skorzystać z pomocy profesjonalnych biur pośrednictwa zawodowego. Istnieją firmy, całe rozbudowane agencje, których zadaniem jest pozyskiwanie pracowników zza granicy i podstawowa pomoc w zakresie pozyskania potrzebnych dokumentów, czy nawet wynajęciu mieszkania. Niektóre oferują nawet wsparcie interpersonalne koordynatora, bądź opiekuna. Te osoby znają zazwyczaj zarówno język polski, jak i niemiecki, by jeszcze bardziej usprawnić komunikację. Jak widzisz Niemcy i praca bez języka mogą iść ze sobą w parze! Zawsze zostaje Ci jeszcze Internet, jednak lepiej bazować na sprawdzonych firmach o ugruntowanej pozycji. Niestety oszustów na świecie nie brakuje.
Znajomość języka jest jednym z istotnych czynników, mających wpływ na poziom otrzymanego wynagrodzenia. Można to sprowadzić do prostej analogii – im lepiej znasz język kraju w którym pracujesz, tym więcej będziesz mógł tam zarobić. Takie są fakty. Bez znajomości języka nie możesz sobie pozwolić na dobrze płatną pracę (chyba, że jesteś programistą). Praca za granicą bez znajomości języka może także prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji – możesz stać się ofiarą oszustwa, tudzież mieć problem z codzienną egzystencją. Wiele zależy od tego jak radzisz sobie ze stresem. Życie stawia przed nami różne wyzwania. Czasami trzeba pójść do lekarza, innym razem załatwić jakąś sprawę w urzędzie. Te same problemy mogą Cię dotknąć podczas pracy w Niemczech i bez znajomości języka mogą być piekielnie ciężkie do rozwiązania. Proste i sprawne są natomiast busy do Niemiec Zachodniopomorskie!
Odpowiedź płynąca z tego tekstu jest prosta: Tak, można pracować. Trzeba się jednak liczyć z niższym wynagrodzeniem, dość ograniczonym zakresem możliwych prac i z pewnymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu. Nie są to jednak bariery nie do przeskoczenia. Szczególnie, że będąc już na miejscu możesz bardzo szybko nauczyć się języka niemieckiego i podnieść swoje kwalifikacje. A za prace na magazynie w Niemczech bardzo często możesz zarobić kilkukrotnie więcej niż za wyspecjalizowaną pracę w Polsce! Do odważnych świat należy!