Weekend w Berlinie - co warto zobaczyć i zwiedzić w stolicy Niemiec? - Chojnickie Busy
Weekend w Berlinie

29 września 2021

Weekend w Berlinie – co warto zobaczyć i zwiedzić w stolicy Niemiec?

Powody do odwiedzin stolicy naszego zachodniego sąsiada mogą być naprawdę różne. Podczas gdy jednym zależeć będzie na weekendzie w Berlinie, inni mogą w nim upatrywać ciekawego miejsca do spędzenia tygodniowego urlopu. Jedno jest pewne – atrakcji w Berlinie nie brakuje! Wiedzą o tym doskonale amatorzy dobrego piwa, fani niemieckiej motoryzacji, entuzjaści smacznej kuchni, jak i miłośnicy kultury i dobrej muzyki. Atrakcje Berlina to znacznie więcej niż stare budowle i pomniki. To miasto posiada swoją własną tożsamość i klimat, w którym możesz się zakochać! Zacznijmy jednak od początku.

Krótka historia Berlina

Geneza największego miasta Niemiec nie jest w pełni znana. Językoznawcy uznają, że Berlin oznacza po prostu ,,miasto na bagnach” – co ma pewne odbicie w rzeczywistości albowiem blisko 1⁄4 powierzchni tego miasta pokryta jest przez wody chronione – rzeki, zatoki i jeziora. Dostęp do wód od zawsze miał olbrzymie znaczenie przy tworzeniu pierwszych rozbudowanych osad i miejscowości. Pierwsze ludy pojawiły się na terytorium Berlina już w XII wieku przed naszą erą, jednak początki miasta Berlina datuje się na XIII wiek naszej ery. Duże znaczenie Marchii Brandenburskiej, która w 1382 roku przeniosła stolicę marchii do Berlina, stanowiły impuls rozwojowy dla całego miasta. Berlin na przełomie XVII i XVIII wieku był już na tyle rozbudowany, że stał się oczywistym wyborem jako stolica Królestwa Prus, a w dalszym etapie – stolicą cesarstwa Zjednoczonych Niemiec, III Rzeszy i Republiki Federalnej Niemiec. Dzięki temu, wśród atrakcji Berlina znajdują się się siedziby parlamentu oraz rządu. Nie można także zapominać, że historia Berlina jest nierozłącznie związana również z historią Księstwa Poznańskiego, czy po prostu – naszego kraju. Busy do Niemiec Zachodniopomorskie to łatwy sposób na poznanie wspólnej historii polsko-niemieckiej. A w tym przypadku polsko-berlińskiej.

Weekend w Berlinie – co warto zobaczyć?

Bez wątpienia dużym udogodnieniem, który przemawia za podróżą do Berlina jest jego dobre skomunikowanie z Polską. Przyjemna autostrada, wygoda jaką niosą busy do Niemiec sprawiają, że to dobre miejsce do weekendowego wyjazdu. Podróż do stolicy Niemiec z Polski potrafi zająć znacznie mniej czasu niż dostanie się do niektórych regionów naszego kraju! Atrakcje w Berlinie są tak rozległym tematem, że można byłoby im poświęcić osobne książki! Zatem potencjalna wycieczka powinna być zaplanowana z wyprzedzeniem i dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli chciałbyś zobaczyć chociaż połowę najważniejszych atrakcji w Berlinie to weekend okaże się zdecydowanie zbyt krótkim okresem czasu. Nawet jeśli jesteś fanem spontanicznych wyjazdów to zapewniamy Cię, że będziesz chciał do Berlina wracać i przeżywać nowe przygody! Wśród najbardziej sztampowych atrakcji Berlina należy wymienić: Chausseestraße i fragmenty muru berlińskiego, dzielnicę rządową, Bramę Brandenburską, wszędobylskie króliki i oczywiście kulturowe trio: Opera Berlińska, Katedra Francuska i Katedra Niemiecka. Jeżeli Twoim celem podróży byłoby wyłapanie wszystkich królików w Berlinie, bądź wędrówka śladami muru berlińskiego to weekendowy wyjazd okaże się za krótki. Co wcale nie oznacza, że nie warto próbować rozwiązań jak przewóz osób door to door do Berlina.

Atrakcje i zabytki w Berlinie – co warto zobaczyć, a co jest przereklamowane

Najbardziej obleganą przez turystów atrakcją Berlina, wymienianą na początku wszystkich przewodników, jest Brama Brandenburska. To najbardziej rozpoznawalny i charakterystyczny budynek Berlina, usytuowany na zachód od historycznego centrum miasta. Nieodłącznie towarzyszy jej miano symbolu Zjednoczonych Niemiec. Warto odwiedzić ją zarówno za dnia, jak i nocą by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i poobserwować codzienne życie mieszkańców Berlina. Wówczas idealnym rozwiązaniem stają się busy do Niemiec Pomorskie. Kolejny na liście obiektów do zobaczenia w Berlinie jest Reichstag, czyli gmach niemieckiego parlamentu. Ponad 100 lat barwnej historii i przemian zaklętych w jednym budynku, który naprawdę robi olbrzymie wrażenie! Szacuje się, że charakterystyczną kopułę z bliska miało okazję oglądać na własne oczy już blisko 28 milionów turystów! Miejscem olbrzymiej refleksji oraz sposobem upamiętnienia zbrodni niemieckiego Holocaustu jest Pomnik pomordowanych Żydów Europy. Nie jest to zwykły pomnik, bowiem rozciąga się aż na 19 tys. m2 i stanowi szereg surowych brył o różnej wysokości, rozciągnięty na całej powierzchni. Jest to właściwe miejsce do refleksji, zapoznania się z historią tragedii Żydów podczas II Wojny Światowej. Chociaż młodsi odbiorcy mogą kojarzyć to miejsce z internetowej akcji Yolocaust to ciężko przejść pomiędzy betonowymi blokami obojętnym. Jeżeli odwiedziłeś kiedyś obozy koncentracyjne na terenie Polski to warto zdecydować się także na busy do Niemiec Kujawsko-Pomorskie, które pozwolą spojrzeć na problematykę Holocausty z nieco innej strony. Kontrastem właściwym dla symboliki ludzkiej tragedii jest Plac Gendarmenmarkt. To bez wątpienia najpiękniejszy plac w całym Berlinie, który za sprawą Katedry Niemieckiej (Deutscher Dom), Katedry Francuskiej (Französischer Dom) oraz Domu Koncertowego (Konzerthaus) tworzy monumentalną harmonie architektoniczną. To właśnie tutaj warto się zatrzymać na przerwę. Odpocząć, delektując się pyszną kawą i łakociami lokalnych kawiarni w akompaniamencie niesamowitego klimatu, jaki towarzyszy temu miejscu. A na bardziej ambitnych (i aktywnych) czekają schody i rozbudowana możliwość zwiedzania.

Jednym z najbardziej ikonicznych protest songów w historii polskiej muzyki jest utwór zespołu Kult, który wybrzemiewa: ,,Mój dom murem podzielony. Podzielone murem schody. Lewa strona nigdy się nie budzi. Prawa strona nigdy nie zasypia.” Mowa oczywiście o Murze Berlińskim, który do 9 listopada 1989 roku oddzielał Berlin Zachodni od Berlina Wschodniego. Fortyfikacja, którą niedawno chciał inspirować się Donald Trump w stosunku do Meksyku, liczyła 156 kilometrów. W czasach powojennych stanowił symbol Zimnej Wojny, realną granicę pomiędzy RWPG i EWG, a według niektórych również pomiędzy Układem Warszawskim a NATO. Mimo, że mur fizycznie nie istnieje – niektóre z jego fragmentów zostały zachowane do dnia dzisiejszego. Części z nich przywrócono pierwotny, surowy wygląd, podczas gdy inne zostały okalane różnego rodzaju napisami i graffiti. Mur Berliński jest pełen symboliki i pozostaje współcześnie jedną z największych atrakcji Berlina. Poszukiwanie jego fragmentów, połączone z polowaniem na berlińskie króliki, to świetny pomysł na wakacje w Niemczech. Stolica Niemiec to miejsce w którym bez wątpienia warto spędzić urlop, by zanurzyć się w głębiny kultury i historii, tak bliskiej każdemu Polakowi.

Weekend w Berlinie może nie wystarczyć

Wymienione w tym tekście atrakcje Berlina to absolutne minimum i podstawowe zabytki oraz inne budowle, które warto zobaczyć w stolicy naszego zachodniego sąsiada. Wiele z nich powinieneś kojarzyć z historii, bądź znanych produkcji filmowych. Jak jednak dobrze wiesz, niektóre rzeczy trzeba przeżyć na własnej skórze. Potraktuj ten tekst jako przekąskę, nim przystąpisz do uczty właściwej, jaką będzie podróż do Berlina! Jeśli jednak tekst o atrakcjach Berlina nie przekonał Cię do podróży, w takim razie poznaj 15 powodów dla których warto odwiedzić Niemcy. Zatem… Na co czekasz? Teraz to zawsze najlepszy moment do planowania zagranicznego wyjazdu!

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!