29 września 2022
Okres studencki to dla wielu osób najlepszy moment w życiu, wiążący się z masą niesamowitych wspomnień i doświadczeń. Jest to zazwyczaj czas wchodzenia w dorosłość, kiedy można sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa i eksperymentowania. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd na studia za granicę w ramach wymiany studenckiej, bądź po prostu z chęci zmiany otoczenia i poznania nowej kultury. Jeżeli myślisz o studiowaniu poza granicami naszego kraju to ten tekst jest właśnie dla ciebie.
Najpopularniejszą formą studiowania na obczyźnie jest wymiana studencka w ramach programu Erasmus. Jest to wynik pakietu programów edukacyjnych stworzonych przez Komisję Europejską. Ich głównym zadaniem było podnoszenie poziomu kształcenia w krajach europejskich. Aktualnie do programu Erasmus włączone są 34 państwa. Studia za granicą to świetna alternatywa dla osób zmęczonych polskim systemem edukacji, który w dużej mierze nastawiony jest na wiedzę teoretyczną. Jest to także idealna okazja do podszkolenia swoich zdolności językowych. Najczęściej wybieranymi krajami docelowymi wymian studenckich z Polski są Niemcy, Grecja, Hiszpania, Wielka Brytania i Włochy. Jak widać istotnym czynnikiem dla studentów jest również klimat i temperatura.
Z kolei popularność naszego zachodniego sąsiada wynika z czynników ekonomicznych i rodzinnych – wielu Polaków poszukuje dobrze płatnej pracy właśnie w Niemczech, a studia są dobrym sposobem na pozyskanie pierwszych kontaktów. Jeżeli interesuje Cię wyjazd na zachód to odsyłamy Cię do tekstu jak wyglądają studia w Niemczech? z którego dowiesz się najbardziej istotnych informacji. Najważniejszą różnicą pomiędzy wymianą studencką a studiowaniem za granicą jest długość pobytu. Wymiany studenckie są ograniczone do jednego lub dwóch semestrów, podczas gdy studia magisterskie za granicą dotyczą pełnego cyklu nauczania. Alternatywą dla programu Erasmus+ są: CEEPUS, Fundusz Wyszehradzki, programy wymiany w ramach umów dwustronnych.
Studia za granicą nie są dla każdego. Nim zaczniesz interesować się wymaganiami formalnymi, powinieneś skupić się nad tym, czy to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie. Studia zagraniczne wiążą się z koniecznością opuszczenia rodziny, przyjaciół oraz swojego aktualnego otoczenia. By zdecydować się na taki ruch trzeba być osobą otwartą i odważną. Chociaż współcześnie możliwości komunikacyjne są bardzo rozlegle i praktycznie każdy potrafi się porozumiewać przy użyciu telefonów komórkowych. Dla niektórych może to być także forma ucieczki od toksycznego środowiska w którym się znajduje. Kolejnym wyzwaniem przed jakim stają osoby decydujące się na studia za granicą to czynniki ekonomiczne. Studenci mający osiągnięcia naukowe mogą liczyć na stypendium, które w pewnym stopniu zaciera bariery finansowe. Wiele osób jest jednak skazanych na podjęcie zatrudnienia i utrzymywanie się samemu. Chociaż transport paczek do Niemiec może zapewnić stałe dostawy słoików i innego asortymentu z rodzinnych stron. Studiowanie i jednoczesne podjęcie pracy to naprawdę duże wyzwanie, które wymaga determinacji i umiejętności szybkiej adaptacji w nowym otoczeniu. Najważniejsza jest jednak znajomość języka obcego. Udając się na studia za granicą nie możesz liczyć na taryfę ulgową, wszyscy studenci traktowani są jednakowo. Podstawowa, komunikatywna znajomość języka to za mało, by poradzić sobie na uczelni. W czasie zajęć trzeba sprostać specjalistycznemu słownictwu zarówno w piśmie, jak i mowie. Busy do Niemiec pomogą Ci w dotarciu na wymarzoną uczelnię. Jeżeli jesteś przekonany, że studia za granicą są właśnie dla ciebie to możemy przejść do kwestii formalnych.
Każda uczelnia posiada swoje indywidualne zasady rekrutacji. Dla jednych liczy się wynik uzyskany z matury, podczas gdy niektóre przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami. Pomocne mogą okazać się także listy rekomendacyjne od absolwentów uczelni, byłego pracodawcy, bądź specjalistów z danej dziedziny. Dlatego w pierwszym kroku powinieneś zapoznać się z zasadami rekrutacji studentów na uczelni, która Cię interesuje. Różnice w tym zakresie są naprawdę duże, podobnie jak ma to miejsce w Polsce. Inne zasady obejmują również studia podyplomowe za granicą, które często wymagają uzyskania określonej liczby punktów ECTS, bądź zgodności programowej pomiędzy dwoma uczelniami.
Zazwyczaj stałym wymogiem dla studentów zagranicznych jest ukończenie międzynarodowych egzaminów językowych (TOEFL, IELTS) oraz uzyskanie dobrego wyniku z matury międzynarodowej. W niektórych krajach, takich jak Niemcy, kluczowe znaczenie mają również oceny na świadectwie maturalnym. Niektóre uczelnie wymagają także zdania egzaminów wstępnych (SAT, ACT). W zachodnich państwach dużą uwagę, poza samą punktacją, przykłada się również do podejścia, nastawienia i charakteru osoby. Dlatego może się to wiązać z koniecznością napisania listu motywacyjnego, bądź eseju przedstawiającego twoje umiejętności, jak i wartości, które sobą reprezentujesz. Istotne są również terminy. Spóźnienie się z wysłaniem dokumentów może być jednoznaczne z tym, że twój wniosek nie będzie w ogóle rozpatrywany. Warto dowiedzieć się jakie są święta i dni wolne w Niemczech, żeby uniknąć nieporozumień. Przygotowania do podjęcia studiów za granicą powinieneś rozpocząć już min. 1-2 lata wcześniej. Chociaż osiągnięcie odpowiedniego poziomu znajomości języka może się wiązać z jeszcze dłuższym okresem czasu.