Jakie jedzenie na podróż samochodem przygotować? - Blog Chojnicki Bus
Jakie jedzenie przygotować na zimę?

3 listopada 2022

Jakie jedzenie na podróż samochodem przygotować?

Jedzenie jest jedną z fizjologicznych potrzeb każdego człowieka. To dzięki niemu mamy energię do działania oraz dostarczamy organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Samo poczucie głodu obniża naszą koncentrację oraz powoduje dyskomfort przez który jesteśmy rozdrażnieni, bądź ospali. Dlatego wyruszając na wycieczkę, nie można zapomnieć o odpowiednim prowiancie. Jakie jedzenie na podróż jest najlepsze? Czego należy unikać żeby zaoszczędzić sobie nerwów? 

Jedzenie w podróży – czego unikać?

Zatrucie pokarmowe, biegunka i zepsucie się jedzenia to elementy, które mogą popsuć nawet najlepszą wycieczkę. Dlatego niektórych posiłków należy zwyczajnie unikać, jeżeli nie mamy szybkiego dostępu do toalety, czy chociażby lodówki. Czasami odczuwając silny głód decydujemy się na zjedzenie czegokolwiek, czyli tego co jest aktualnie dostępne. Takie zachowanie może mieć opłakane skutki. Jedzenie w podróży powinno być przemyślane i dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Wśród produktów spożywczych, które należy unikać znajdują się:

 • Fastfoody z niepewnych źródeł (przysłowiowa buda z kebabem zazwyczaj oznacza kłopoty), 
 • Ciężkostrawne potrawy, np. grzyby, 
 • Rośliny strączkowe powodujące gazy w naszym organizmie, 
 • Miękkie owoce takie jak truskawki czy maliny, 
 • Pikantne jedzenie różnego typu. 

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych możliwości żywieniowych. Grunt to zachować odpowiedni umiar i starać się jeść systematycznie mniejsze posiłki. Przejadanie się zmniejsza komfort podróżowania i może wiązać się z nagłą potrzebą skorzystania z toalety. Niektóre osoby może zaciekawić również to, jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną. Bardzo często odradza się także zabierania produktów wykonanych z czekolady, które mogą roztopić się przy wyższej temperaturze. 

Jedzenie na podróż do przygotowania w domu

Jeżeli planujesz wycieczkę z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz przygotować się do niej również od strony kulinarnej. Jeżeli podróżujesz własnym środkiem transportu, wówczas możesz pozwolić sobie na odrobinę fantazji. W końcu każdy potrzebuje czasem przerwy podczas której może uzupełnić siły i zjeść coś dobrego. Jako jedzenie na podróż najlepiej sprawdzą się:

 • kanapki różnego typu – najbardziej uniwersalna i powszechna opcja, 
 • tortille z warzywami i kurczakiem, bądź łososiem, 
 • musli w słoiku, jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę dla jogortu, 
 • placki z cukinii, 
 • treściwą sałatkę, 
 • muffiny i babeczki – na nagłe spadki energii, 
 • suche ciasteczka, 
 • banany. 

Pamiętaj żeby mierzyć siły na zamiary. Jeżeli dysponujesz lodówką turystyczną to łatwiej będzie Ci podtrzymać świeżość przewożonych potraw. Szczególnie jeśli interesuje Cię eurotrip – przygoda życia, bądź zwyczajnie dysponujesz małym budżetem. Jedzenie w podróży może być smaczne, wystarczy się odpowiednio przygotować. 

Co do jedzenia na podróż autobusem i pociągiem?

Podróżując środkami komunikacji masowej musimy liczyć się z tym, że nie jesteśmy sami, bądź w kręgu najbliższych nam osób. Intensywne zapachy mogą przeszkadzać innym podróżującym. Samo jedzenie w pociągu traktowane jest jako nietakt, o ile nie korzystamy z wagonu restauracyjnego. Wszyscy jesteśmy jednak tylko ludźmi. Jeżeli podróż autobusem lub pociągiem trwa kilka godzin, wówczas konieczne jest zjedzenie jakiegoś posiłku. Za przykład mogą posłużyć busy do Niemiec, które na dojazd do miejsca docelowego potrzebują kilku godzin. Co wziąć do jedzenia na podróż taką jak ta? Przede wszystkim rzeczy, które nie mają intensywnego zapachu, a ich konsumpcja nie wiąże się z głośnym chrupaniem, bądź siorbaniem. Uniwersalnym rozwiązaniem będą kanapki z żółtym serem i warzywamilunchboxy z ryżem i warzywami, pożywne batony energetyczne, musy owocowe.

Jedzenie w podróży – przekąski

Czasami nasze zapotrzebowanie na jedzenie jest mniejsze. Szczególnie gdy mamy już zaplanowany posiłek w miejscu docelowym. W takim wypadku najlepiej sprawdzają się przekąski, które pozwalają pozbyć się uczucia głodu, bez przesycania organizmu. Co na podróż do jedzenia sprawdzi się najlepiej w tym wypadku? Oczywiście przekąski! Tutaj najlepiej sprawdzą się:

 • orzechy i mieszanki studenckie, 
 • wafle ryżowe – mocne źródło węglowodanów, 
 • pomidorki koktajlowe, 
 • obrane i pokrojone marchewki, 
 • solone paluszki – dla fanów chrupania. 

My polecamy połączenie pokrojonych marchewek z hummusem. Gotowe rozwiązanie takiego rodzaju można znaleźć w niektórych supermarketach, jeżeli nie chcemy się tym zajmować na własną rękę. 

Jedzenie na podróż to nie wszystko – polecane napoje

Nawadnianie organizmu jest niezwykle istotne. Nie można o nim zapominać nawet podczas krótkich podróży. Odwodnienie może prowadzić do omdleń, zawrotów głowy i rozdrażnienia. Dlatego szykując jedzenie na podróż, nie zapominaj o odpowiednim zapasie wody. Świetnie sprawdzą się także lemoniady, kompoty oraz soki. Wystrzegać należy się gazowanych napojów przepełnionych cukrem oraz słodzonych wód smakowych. Chociaż z zachowaniem odpowiedniego umiaru to wszystko jest dla ludzi. Również tych oferujących transport paczek do Niemiec. My polecamy domową lemoniadę. Wystarczy sok z cytryny, miód, kilka listków mięty i woda niegazowana by odpowiednio nawodnić organizm. Proporcje należy dostosować do własnych preferencji, a gotowy napój schłodzić w lodówce przed wyruszeniem w drogę! Miłośnicy podróżowania z pewnością nie zapomną również o termosie z gorącą kawą lub herbatą.

Podsumowanie – co wziąć do jedzenia na podróż? 

 • Postaw na produkty, które nie popsują się w trakcie podróży.
 • Podróżując busem lub pociągiem unikaj jedzenia o intensywnym zapachu.
 • Unikaj fastfoodów jeśli nie masz łatwego dostępu do toalety.
 • Zabierz ze sobą wodę. 

Im więcej przygotujesz samemu, tym mniej wydasz na jedzenie w trakcie podróży. 

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!