Jak Poradzić Sobie z Chorobą Lokomocyjną w Busie? Sposoby na mdłości
Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną

7 lutego 2021

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną w busie?

Marzysz o podróżach lub rozwoju kariery za granicą, ale powstrzymuje Cię… choroba lokomocyjna? Ten problem z komfortowym podróżowaniem to całkiem częsta przypadłość zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Powoduje nie tylko dolegliwości fizyczne, ale też tworzy psychiczną blokadę, która przekłada się na unikanie wyjazdów jakimikolwiek środkami lokomocji. Istnieje na szczęście wiele sposobów, by sobie z nią poradzić! Czym jest choroba lokomocyjna i jak nad nią zapanować?

Podróżniczy zawrót głowy

Gdy męczy Cię choroba lokomocyjna, sama myśl o podróży może przyprawić Cię o zawrót głowy, a nawet mdłości. Nic dziwnego – wystarczy pół godziny jazdy, by pojawiła się apatia, nadmierna potliwość, ból głowy, duszności, ślinotok i na koniec wymioty. Niektóre objawy choroby lokomocyjnej przypominają nieco upojenie alkoholowe.

Dolegliwość ta, zwana kinetozą, nie musi równać się jednak rezygnacji z podróży busami! Wyjazdy do Niemiec to przecież wspaniała okazja do zobaczenia wielu niesamowitych miejsc, możliwość rozwoju własnej firmy czy choćby pretekst do spotkania dawno niewidzianych członków rodziny i przyjaciół. Jak więc brać z życia pełnymi garściami i poradzić sobie z chorobą lokomocyjną w busie?

Skąd bierze się choroba lokomocyjna?

Aby znaleźć rozwiązanie na przypadłość, jaką jest choroba lokomocyjna – leki lub kwestie związane ze stylem podróżowania – warto dowiedzieć się, skąd ona się w ogóle bierze. Tzw. kinetoza, która występuje też w postaci choroby morskiej lub powietrznej, to przede wszystkim… zdezorientowanie mózgu. Otrzymuje on sprzeczne bodźce: wzrok nie widzi ruchu, ale błędnik go odczuwa. Zdezorientowanie układu nerwowego, który interpretuje to jako zatrucie, powoduje wymioty. Stąd właśnie porównanie do upojenia alkoholowego. Wtedy również mózg nakazuje pozbyć się organizmowi toksyn, odczucia więc są bardzo zbliżone w wielu różnych aspektach.

Objawy choroby lokomocyjnej

Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną wiedzą, że ich stan pogarszają niektóre bodźce. Szybko poruszające się obrazy za oknem, mało płynna jazda kierowcy, zapachy pochodzące z odświeżaczy, perfum i past do butów, zjedzony wcześniej suty posiłek, obcisłe ubranie, wysoka temperatura – wszystko to może doprowadzić do eskalacji choroby lokomocyjnej. Objawy staną się bardziej uciążliwe.  Należą do nich (w kolejności występowania):

 • ogólny dyskomfort;
 • apatia lub nerwowość;
 • nagłe zmęczenie;
 • zawroty głowy, a nawet ból;
 • nudności;
 • nadmierna potliwość;
 • narastające uczucie gorąca;
 • dreszcze;
 • ślinotok lub suchość w ustach;
 • wymioty.

Kinetoza czasem mija wraz z wiekiem, a czasem nie. Może również powrócić lub nasilić się u ciężarnych. Choroba lokomocyjna u dzieci objawia się w podobny sposób, jak u dorosłych, jednak trudniej nad tym zapanować. Im młodsze dziecko, tym mniej jest świadome tego, co się z nim dzieje, a więc i wymioty trudniej jest kontrolować. Jak sobie z tym poradzić, by móc podróżować busem?

Znając przyczyny choroby lokomocyjnej oraz objawy, łatwiej jest działać w dobrym kierunku. W dużej mierze kluczowe jest uniknięcie wspominanego splątania, a więc wyrównanie bodźców ruchowych i wzrokowych tak, aby żaden nie był nadmierny. Drugą sprawą jest natomiast odizolowanie się od impulsów, które same w sobie nasilają nudności.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną podczas jazdy busem?

Zamiast unikać wyjazdów, lepiej dowiedz się, jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną, podróżując busem do Niemiec! Szkoda zostać w domu i stracić okazję do rozwoju lub zwiedzania tego pięknego kraju, skoro istnieją zbadane i udowodnione sposoby i środki, które mogą Ci pomóc! Przede wszystkim: nie krępuj się o tym mówić! Choroba lokomocyjna u dorosłych, jak i u dzieci nie powinna być tematem tabu – szczególnie, że można sobie z nią poradzić lub zdecydowanie zmniejszyć dolegliwości. Nasi kierowcy zrobią wszystko, aby Twoja podróż przebiegła komfortowo – będą np. robić częstsze przerwy, ustawią odpowiednią temperaturę i będą regularnie wietrzyć pojazd. Jeśli cierpisz na kinetozę, pamiętaj, żeby:

 • zjeść lekki posiłek przed wyjazdem;
 • zarówno przed podróżą, jak i w trakcie unikać bardzo słodkich lub tłustych przekąsek, a także napojów gazowanych;
 • nie perfumować się i nie nakładać na siebie kosmetyków o silnym zapachu;
 • Usiąść przodem do kierunku jazdy, najlepiej na środku pojazdu (nie w pobliżu kół);
 • Wybrać pozycję półleżącą;
 • Patrzeć przez okno do przodu lub w stabilny punkt wewnątrz – nigdy w szybko zmieniający się obraz obok;
 • W kryzysowych sytuacjach otworzyć okno, zamknąć oczy i oddychać.

Warto mieć też zawsze w rękach torebkę na wypadek wystąpienia wymiotów. Choć powyższe sposoby na chorobę lokomocyjną powinny zadziałać, lepiej ubezpiecz się na każdą ewentualność. Możesz też korzystać z dostępnych leków i suplementów.

Jak przeciwdziałać chorobie lokomocyjnej?

Niemal 100% komfort może zapewnić lek na chorobę lokomocyjną. Istnieją dwa związki chemiczne, które polecane są osobom cierpiącym na kinetozę. Dimenhydrant oraz prometazyna skutecznie zapobiegają wymiotom zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jeśli je zażyjesz, wspomnij o tym kierowcy – mogą one bowiem powodować nadmierną i trudną do opanowania senność.

Choroba lokomocyjna u niemowląt oraz u ciężarnych jest z reguły obarczona mniejszym dostępem do skutecznie działających środków farmakologicznych. Istnieją jednak specjalne syropy, pastylki i lizaki, zawierające głównie wyciąg z imbiru. Równie pomocna może być przygotowana samodzielnie woda imbirowa.

Znając wszystkie powyższe sposoby, koniecznie zarezerwuj bilet do Niemiec. W Tomi Cars zrobimy wszystko, aby podróż przebiegła komfortowo i szybko, dbając równocześnie o Twoje samopoczucie i indywidualne potrzeby.

W pełni komfortowa podróż

Napisz nam o chorobie podczas rezerwacji biletu lub poinformuj o tym kierowcę. Zapakuj do torby tabletki lokomocyjne, wodę i foliową torebkę oraz lekkie przekąski, które pozwolą uniknąć Ci „ssania” w żołądku. Ubierz się wygodnie i usiądź w miejscu, w którym będziesz czuć się najlepiej.

Do pracy i na studia, na zwiedzanie i duże lotnisko, do rodziny i na spotkanie firmowe – powodów, dla których nasi klienci jeżdżą do Niemiec jest mnóstwo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój cel, dzięki naszym radom kinetoza nie musi być przeszkodą w jego realizacji!

Busy do Niemiec Tomi-Cars

Wybierz województwo z listy poniżej, aby zobaczyć szczegóły oferty

Samochód zdjęcie utworzone przez freepik – pl.freepik.com

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!