Studia w Niemczech – jak wyglądają i na co się przygotować?
Studia w Niemczech

28 września 2020

Jak wyglądają studia w Niemczech ?

Gdańsk, Poznań, Warszawa Kraków – w Polsce jest wiele świetnych uniwersytetów i politechnik, które wybiera większość młodych ludzi. Mało kto myśli o studiowaniu za granicą, bojąc się olbrzymich kosztów, barier kulturowych i językowych oraz rozłąki z rodziną i znajomymi. Tymczasem wprost wymarzoną opcją, otwierającą w przyszłości drzwi do wielu karier są studia w Niemczech! Wbrew pozorom przeciętna Polska rodzina może sobie na to pozwolić, a warunki są przystępne! Jak to wygląda w praktyce?

Najlepsze niemieckie uniwersytety

Gdy zapyta się licealistę o jego pomaturalną przyszłość, szansa na to, że padnie: „Studia w Berlinie!” są niemal równe zeru. A przecież to multikulturowe miasto, które nigdy nie zasypia – nie bez powodu nazywane zresztą „europejskim Nowym Jorkiem” – ma tak wiele zaoferowania dla młodego człowieka! Studia zagraniczne wydają się dla Polaków czymś nieosiągalnym, dostępnym tylko dla najbogatszych. Tymczasem koszty mogą być równe wydatkom, które trzeba ponieść w Gdańsku czy w Warszawie, a praca dodatkowa i stypendia mogą stać się pozwalającym się usamodzielnić wsparciem!

Dzięki temu, że Polska znajduje się w Unii Europejskiej studia w Niemczech są jak najbardziej osiągalne. Większość kierunków jest darmowa lub koszt mieści się w semestralnych opłatach administracyjnych o równowartości około 600-700 złotych!

Uczelnie dzielą się na:

  • Uniwersytety (Universitäten) – najbardziej wartościowe dla pracodawców, charakteryzują się wysokim poziomem, dużą samodzielnością i nastawieniem na naukę;
  • Szkoły wyższe (Fachhochschulen) – mniej wartościowe ze względów naukowych, ale łatwiejsze do przejścia, w których bardzo ważne są zajęcia praktyczne;
  • Szkoły wyższe z dualnym systemem nauczania (Dualstudium) – umożliwiają one naukę i pracę, organizowane z reguły przez konkretne firmy oferujące później zatrudnienie.

Studia na nich trwają około 6-8 semestrów, by uzyskać tytuł Bachelor (odpowiednik licencjatu) i następne 4-6 semestrów kończących się tytułem Master (magister). Czas i przebieg z reguły nie jest odgórnie narzucony – o tym decydują… sami studenci!

Do najlepszych niemieckich uniwersytetów należą:

  • Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium [Ludwig-Maximilians-Universität München];
  • Uniwersytet Techniczny w Monachium [Technische Universität München];
  • Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heildebergu [Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg];
  • Uniwersytet Humboldtów w Berlinie [Humboldt-Universität zu Berlin];
  • Nadreńsko-Westfalska Wyższa Szkoła Techniczna w Akwizgranie [RWTH Aachen] ;
  • Uniwersytet Eberharda i Karola w Tybindze [Eberhard-Karls-Universität Tübingen];
  • Charité Berliński [Freie Universität Berlin];
  • Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze [Universität Nürnberg-Erlangen];
  • Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heildebergu [Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg].

Na stronach poszczególnych uczelni i kierunków warto sprawdzić, czy wymarzone zajęcia są bezpłatne – w większości przypadków powinno tak być! A czy studia zaoczne w Niemczech są równie dostępne?

Nie tylko dla nastolatków

Dla Polaków, którzy mają maturę i są zainteresowani studiowaniem w Niemczech, niektóre uczelnie prowadzą zajęcia w formie studiów zaocznych lub korespondencyjnych, tzw. Fernstudium. Są one płatne, tak jak w Polsce, a ich organizacja zależy od wybranej uczelni. Aby regularnie brać udział w zajęciach w formule zbliżonej do „zjazdów”, najlepiej zdecydować się na transport busem do Niemiec. Komfortowy i wygodny będzie stwarzał dobre warunki do powtórzenia materiału!

Ciekawą opcją dla pracujących są również Ausbildung – taki sposób nauczania nie jest przetłumaczalny na język polski. Prowadzone są one przez konkretne firmy i mają na celu zapoznanie ze specyfiką zawodu. Można uznać, że to takie studia podyplomowe w Niemczech, ponieważ pozwalają się one przebranżowić – również osobom, które nie posiadają matury! Z reguły kurs przez 1-2 dni odbywa się w sali wykładowej, a w pozostałe to praktyka – za którą otrzymuje się pensję!

Język niemiecki a studia

Jeśli marzą Ci się na przykład studia prawnicze w Niemczech, warto nauczyć się choćby podstaw niemieckiego. Na stronach poszczególnych uniwersytetów określone jest, czy dany kierunek jest prowadzony wyłącznie w języku niemieckim. Czasem, oprócz matury, wymagane są również certyfikaty poświadczające znajomość niemieckiego na danym poziomie lub zdanie sprawdzającego jego biegłość egzaminu DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang).

Dla osób, które wzbraniają się przed topornym językiem zachodnich sąsiadów, dostępne są studia w Niemczech po angielsku. To świetna opcja na start, pozwalająca pokonać wewnętrzną blokadę. Codzienne życie w Berlinie, Hamburgu czy Monachium z pewnością szybko pozwoli przyswoić niemiecki, a później – być może – przenieść się na jeszcze lepszy uniwersytet!

Studia w Niemczech po polsku również są możliwe. Nie są już jednak bezpłatne, lecz wiążą się z wysokim czesnym. Z pewnością też nie będą tak rozwijające, jak te w języku obcym, więc warto pokonać opór i rozważyć przyswojenie nowych słówek. Może to zaprocentować świetlaną karierą!

Uniwersyteckie podobieństwa i różnice

Warto poznać podobieństwa i różnice między krajami. Studia informatyczne w Niemczech mogą być bardzo podobne do tych w Polsce. Na przykład aby się na nie dostać, potrzebna jest matura oraz konkretne wyniki z poszczególnych przedmiotów – w zależności od wymagań uniwersytetu. Równocześnie różnią się chociażby tym, że każdy student odpowiedzialny jest za swój… program nauczania.

Tak, jak w całej Unii Europejskiej, studenci w Niemczech muszą zdobywać punkt ECTS. O ile w Polsce czasem są one przyznawane w planie nieco sztucznie, tak by ich liczba zgadzała się co semestr z wymaganiami, w wielu tamtejszych uczelniach służą jako narzędzie do samodzielnego ułożenia sobie planu. Młodzi ludzie zapisują się na zajęcia i ćwiczenia z danego semestru tak, aby suma punktów ECTS zgadzała się na koniec kolejnych etapów nauczania. Dzięki temu można rozwijać swoje zainteresowania oraz lepiej przygotować się do wymarzonego zawodu.

Gdzie mieszkać i jak tam dotrzeć busem?

W Niemczech studenci mieszkają w akademikach lub na stancjach, podnajmując mieszkania od innych albo wynajmując je od agencji. Koszt akademika zaczyna się od 200 euro, co często jest ceną zupełnie nieosiągalną w Polsce!

Niezależnie od wybranego miejsca zamieszkania i jego lokalizacji – warto jeździć busem na studia do Niemiec. Taka forma transportu to możliwość dojazdu door-to-door: od drzwi stancji do mieszkania w Polsce. W zaledwie kilka godzin można spotkać się z rodziną o każdej porze roku – zupełnie tak, jakby do Chojnic i okolic dojeżdżało się z Poznania, Łodzi czy Wrocławia!

Dzięki busom nie trzeba dojeżdżać na lotnisko czy dworzec oraz przez kilka godzin gnieździć się w niewygodnej pozycji i tłoku. W dodatku taka forma pozwala na przewiezienie sporej ilości rzeczy, a nawet bezpieczny transport paczek – np. podczas przeprowadzki lub gdy rodzice przygotują wałówkę. Niektóre tematy związane ze studiami są w końcu niezmienne!

Pozostałe koszty studenckiego życia

Jak już było wspomniane, studia w Niemczech dostępne są często bezpłatnie lub przy poniesieniu niewysokich opłat administracyjnych. Zapewnienie sobie lokum również nie jest wysokim obciążeniem dla studenckiego budżetu. Natomiast jeśli chodzi o koszty życia w Niemczech, to nawet te w dużym mieście mogą być zdecydowanie mniejsze, niż w Polsce! Choć zarobki w tym kraju są kilkukrotnie wyższe, jedzenie – już w przeliczeniu na złotówki jest tańsze, podobnie jak inne wydatki. Mieszkania wynajmowane są od agencji, a nie prywatnych właścicieli, co również ukróca wiele patologii, np. sztucznie zawyżone ceny. Po dokładnym przeliczeniu może się okazać, że miesięczne utrzymanie jest równe lub mniejsze, niż podczas studiów w Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie!

Dla Polaków dostępne są również stypendia. Ich listy i sposób uzyskania znajdują się na przetłumaczonej na język polski stronie Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Istnieje również kilkanaście organizacji, które wspierają finansowo młodych w dążeniu do realizacji marzeń o studiach w Niemczech, takich jak np.: Fundacja Konrada Adenauera, Stypendia im. Fritza Sterna czy Katolicka Centrala Wymiany Akademickiej. Ich lista także znajduje się na wspomnianej wyżej www Centrali DAAD.

Najbardziej przedsiębiorcze osoby, o ile nauka to umożliwia, podejmują się pracy zarobkowej. Studenci często wykonują proste zawody, zupełnie tak, jak w Polsce: nianiek, kelnerów, barmanów etc. Pozwalają one na godne życie i małe przyjemności! A miejsc do imprezowania i przeżywania przygód w dużych miastach nie brakuje. Zarezerwuj bilet do Niemiec busem i sprawdź, jak wiele kraj ten ma do zaoferowania. Pamiętaj, że utrzymanie się zagranicą wcale nie jest takie trudne, a zagraniczne studia nie są wyłącznie dla bogaczy!

Szkoła zdjęcie utworzone przez mindandi – pl.freepik.com

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!