Pracownicy sezonowi wybierają przejazd busem! | Blog Chojnicki Bus
Pracownicy sezonowi wybierają przejazd busem!

28 lutego 2023

Pracownicy sezonowi wybierają przejazd busem!

Praca sezonowa dostępna jest zazwyczaj przez określoną część roku i stanowi popularną formę zarabiania pieniędzy w danym okresie czasu. Sezon zazwyczaj uzależniony jest od konkretnej pory roku, bądź innych czynników wpływających na dostępność zatrudnienia. Prace sezonowe mogą przybierać różne formy i nie ograniczają się bynajmniej do pracy na polu. Jak zorganizować wyjazd do pracy sezonowej? Czym charakteryzuje się taki typ zatrudnienia? Zapraszamy do artykułu. 

Praca sezonowa – polskie przepisy

W polskim porządku prawnym nie ma legalnej definicji pracy sezonowej. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona objęta żadnymi przepisami. Najczęściej przywoływana definicja pracownika sezonowego pochodzi z Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 1986 roku i brzmi następująco: 

,,Pracownikiem sezonowym jest ten, kto pracuje przez określoną część roku, w związku z określoną porą roku i warunkami pogodowymi (atmosferycznymi).

Praca sezonowa jest to zatem rodzaj pracy pozbawiony ciągłości, ograniczony do pewnych ram czasowych. Może to być sezon letni związany z wypoczynkiem, sezon zimowy związany ze sportami zimowymi, czy chociażby dwutygodniowy okres ferii szkolnych. Możliwości jest naprawdę wiele. Co ciekawe, Kodeks Pracy przewiduje możliwość zatrudnienia pracownika sezonowego na umowę o pracę na czas określony. Musi to jednak wynikać z rzeczywistego, okresowego zapotrzebowania na dany rodzaj pracy. Wśród Polaków dużą popularnością cieszy się praca sezonowa w Niemczech, która zwykle wiąże się z lepszymi zarobkami niż na terenie naszego kraju. A busy sezonowe kursują za zachodnią granicę praktycznie każdego dnia. 

Praca sezonowa – przykłady 

  • Wypożyczalnia sprzętu zimowego. 
  • Smażalnia ryb nad jeziorem. 
  • Zbiory truskawek. 
  • Transport paczek do Niemiec dla turystów w sezonie letnim.
  • Wychowawca na kolonii. 
  • Barman na statku wycieczkowym. 
  • Sprzedaż zimnych napojów na plaży. 
  • Opieka nad dziećmi w okresie wakacyjnym. 

Praca sezonowa – organizacja wyjazdu 

Wyjazd do pracy sezonowej wiąże się zwykle z koniecznością poniesienia pewnych nakładów finansowych jeszcze przed rozpoczęciem zatrudnienia. Tylko nieliczne firmy oferują darmowy przejazd dla pracowników sezonowych i bardzo często jego koszty są potrącane z pierwszej wypłaty. Jeżeli interesuje cię wyjazd do pracy sezonowej za granicę, wówczas powinny zainteresować się busy do Niemiec. Jest to atrakcyjna cenowo forma przewozu, która dowiezie cię bezpośrednio pod wskazany adres. 

Czy wyjazd do pracy sezonowej jest bezpieczny? 

Podjęcie pracy w obcym kraju może być powodem wielu stresów i niepewności. Warto zaoszczędzić sobie nerwy związane z dojazdem do wskazanej lokalizacji. Jeżeli planujesz wyjazd do pracy sezonowej to na wstępie upewnij się, że nie jest to żadna forma oszustwa. Poszukaj opinii dostępnych w sieci oraz zweryfikuj, czy pod wskazanym adresem znajduje się firma dla której zamierzasz pracować. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, bowiem zdarzały się już przypadki porwań, bądź wymuszania pracy o charakterze seksualnym. Praca sezonowa ma być formą zarobku, a nie źródłem wieloletniej traumy i negatywnych doświadczeń. 

Wyjazd do pracy sezonowej bez znajomości języka 

Wiele ofert pracy sezonowej za granicą nie wymaga znajomości języka. Najlepiej jednak, gdy mamy możliwość wcześniejszego zapoznania się z umową i formą zatrudnienia. Dobrodziejstwo Internetu otwiera przed nami szereg możliwości tłumaczeń nawet jeśli nie znamy języka obcego. Praca za granicą bez języka obcego jest jak najbardziej możliwa! Chociaż zazwyczaj sprowadza się ona do pracy fizycznej na polu, bądź magazynie. Praktyka pokazuje, że warunki pracy mogą znacznie odbiegać od tych przedstawianych na różnych stronach internetowych. Dlatego warto szukać ofert pracy u pewnego źródła! Możesz być natomiast spokojny o dojazd, bowiem busy sezonowe cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród pracowników sezonowych! 

Gdzie szukać pracy sezonowej za granicą? 

Poszukiwanie ofert pracy sezonowej za granicą na własną rękę daje nam zazwyczaj największy wybór. Możemy przeglądać serwisy ogłoszeniowe, portale branżowe, media społecznościowe czy chociażby poszukać pomocy wśród znajomych. Szukanie ofert na własną rękę jest jednak również najbardziej niebezpieczne. Dlatego przed złożeniem swojej aplikacji, staraj się zawsze weryfikować ogłoszeniodawcę w kilku źródłach. Dobrym rozwiązaniem jest także poproszenie o pomoc znajomego, bądź krewnego mieszkającego za granicą. Będąc w danej lokalizacji będzie mu łatwiej znaleźć sprawdzoną ofertę. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z agencji zatrudnienia, która pośredniczy w procesach rekrutacyjnych dla zagranicznych podmiotów. Jeżeli planujesz wyjazd do pracy sezonowej do naszego zachodniego sąsiada to najlepszym rozwiązaniem dostania się pod wskazaną lokalizację będzie wyjazd do Niemiec door to door

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!