Czym najtaniej wysłać paczkę do Niemiec i w jaki sposób ją poprawnie zaadresować? | Blog Chojnicki Bus
Czym wysłać paczkę do Niemiec?

27 stycznia 2023

Czym najtaniej wysłać paczkę do Niemiec i w jaki sposób ją poprawnie zaadresować?

Ponad ¼ paczek wysyłanych z Polski za granicę jest adresowana do Niemiec. Jest to związane z emigracją zarobkową, eksportem oraz aktywnością polskich firm w niemieckim e-commerce. Czasami zdarza się jednak potrzeba wysłania paczki z innych względów, chociażby prywatnych. Z tego artykułu dowiesz się czym najtaniej wysłać paczkę do Niemiec, jak to zrobić i dlaczego najtańsza opcja nie zawsze jest najlepsza. 

Jak wysłać paczkę do Niemiec?

 • Poczta Polska realizuje przesyłki zagraniczne, a następnie są one przekazywane do Deutsche Post. 
 • Firma kurierska, np. DPD, GLS, UPS, Fedex. 
 • Transport paczki busikiem – idealny dla paczek cennych, wrażliwych, wysokogabarytowych i nietypowych. Busy do Niemiec kursują praktycznie codziennie stanowiąc świetną alternatywę dla niepewnych firm kurierskich i poczty.
 • Przesyłka konduktorska realizowana przez PKP Intercity. 

Zastanawiasz się czym najtaniej wysłać paczkę do Niemiec? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Jak zaadresować paczkę do Niemiec?

Procedura adresowania paczek do Niemiec jest bardzo podobna do zasad wysyłania przesyłek na terenie naszego kraju. Jedyne różnice dotyczą znaczka pocztowego, dodatkowego oznaczenia kraju odbiorcy oraz zapisu kodu pocztowego. Poniżej prezentujemy poradnik tego jak wysłać paczkę do Niemiec bez błędów formalnych. 

 • Przygotuj adres własny oraz odbiorcy. Kod pocztowy dedykowany konkretnemu miastu z łatwością odnajdziesz w Internecie.
 • W lewym górnym rogu koperty, bądź przesyłki należy wpisać swoje dane osobiste. Ważne jest zachowanie odpowiedniej formy. W pierwszej linii zapisujemy swoje imię i nazwisko. Poniżej powinniśmy umieścić nazwę ulicy wraz z numerem budynku i mieszkania, czyli własne miejsce zamieszkania. Kolejna linia przeznaczona jest na kod pocztowy, miejscowość oraz państwo. Paczka zostanie wysłana również wtedy kiedy dane nadawcy są nieprawidłowe lub niepełne, jednak może to znacznie utrudnić odpowiedź naszemu odbiorcy. 
 • W prawym dolnym rogu listu, bądź przesyłki wprowadzamy dane odbiorcy, czyli osoby lub firmy do której adresujemy naszą paczkę. Informacje uzupełniamy w analogiczny sposób, co dane nadawcy. Ważne jednak by na końcu podać nazwę państwa w języku polskim (Niemcy) łamanym na nazwę państwa w języku angielskim (Germany) lub niemieckim (Deutschland).  
 • Na paczce nie może również zabraknąć znaczka pocztowego do Niemiec – można go zakupić przez Internet lub w większości polskich placówek pocztowych.

Jeżeli wysyłka odbywa się przez firmę kurierską, wówczas należy skorzystać z gotowych naklejek lub druków danej firmy kurierskiej. Transport paczek do Niemiec może być realizowany również innymi środkami, np. poprzez busiki. Zazwyczaj dane adresowe umieszcza się wówczas w sposób elektroniczny na dedykowanej stronie internetowej. To ile kosztuje paczka do Niemiec będzie uzależnione od wybranej formy dostawy. 

Ile kosztuje paczka do Niemiec?

To, ile kosztuje wysłanie paczki do Niemiec jest uzależnione od masy czynników. Najważniejsze z nich to:

 • waga przesyłki, 
 • rozmiar paczki (wymiary),
 • wybrana forma transportu/wysyłki, 
 • miejsce doręczenia (im dalej, tym drożej),
 • rodzaj przesyłki – niektóre przedmioty, np. oleje i płyny wymagają specjalnej formy, 
 • dodatkowe oznakowania, takie jak nakaz zachowania ostrożności. 

W niektóre rejony Niemiec, takie jak wyspy Wangerooge, czy Spiekeroog wysyłka będzie bardziej kosztowna. Wynika to z uwarunkowań geograficznych. 

Jak tanio wysłać paczkę do Niemiec? 

Teoretycznie najtańszą formą wysłania paczki do Niemiec jest skorzystanie z usług pocztowych. Wybór ten jest obarczony pewnym ryzykiem i dyskomfortem. Po pierwsze, przesyłki realizowane przez Pocztę Polską są najwolniejszą formą dostawy. Składa się na to cały, skomplikowany proces logistyczny – przekazywanie paczki do kolejnych punktów, nim trafi ostatecznie za zachodnią granicę. Niestety trzeba się liczyć również z możliwością uszkodzenia paczki w transporcie, czy nawet zgubienia jej przez pocztę. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko procedura reklamacyjna, która zazwyczaj rozciąga się znacznie w czasie i nie rekompensuje kompletnie wartości utraconych przedmiotów. 

Czym najtaniej wysłać paczkę do Niemiec – firma kurierska

Nieco lepiej wygląda sytuacja w przypadku firm kurierskich. Czas dostawy paczki do Niemiec zajmuje zwykle 2-4 dni, a cała procedura logistyczna jest lepiej zorganizowana niż w przypadku poczty. Co więcej, mamy możliwość śledzenia aktualnych etapów przesyłki. Firmy kurierskie gubią paczki rzadziej niż poczta, jednak przy działaniu na tak dużą skalę nie można wykluczyć również takiej możliwości. Niestety procedura reklamacyjna i potencjalna możliwość zwrotu kosztów szacowana jest zazwyczaj na podstawie wagi i gabarytów paczki. Cały system skonstruowany jest w taki sposób, że odzyskanie równowartości utraconych przedmiotów jest praktycznie niemożliwe. 

Jak wysłać paczkę do Niemiec – busy 

To ile kosztuje paczka do Niemiec w pewnym stopniu odzwierciedla gwarancję dostarczenia przesyłki. Im niższa cena, tym większa szansa na zgubienie paczki w transporcie. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na dostarczenie paczki poprzez firmy posiadające własne floty przewozowe. W takim przypadku paczka traktowana jest ze specjalną troską, jakby był to pasażer. Za takie rozwiązanie przyjdzie nam z reguły zapłacić najwięcej ale możemy mieć pewność, że wysłana przesyłka dotrze do celu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje paczka do Niemiec, powinieneś raczej skupić się nad tym: jak bardzo zależy Ci na tym aby wysłana paczka trafiła do odbiorcy? I na tej podstawie wybrać formę transportu twojej przesyłki. 

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!