Zarobki w Niemczech - na ile można liczyć? - Blog Chojnicki Bus
Zarobki w Niemczech - na ile można liczyć?

29 maja 2022

Zarobki w Niemczech – na ile można liczyć?

Praca w Niemczech to jedna z najpopularniejszych alternatyw dla osób, które nie są zadowolone z zarobków w Polsce. Migracje zarobkowe na ziemiach polskich zaczęły się już w XIX wieku, gdy ludzie masowo opuszczali tereny zaboru pruskiego. Współcześnie emigracja zarobkowa nabrała tempa, a  głównymi kierunkami Polaków są Niemcy, Anglia oraz Holandia. Na jakie zarobki w Niemczech można liczyć? Jakie kwoty skłoniły ponad 400 tysięcy Polaków do pracy u zachodnich sąsiadów?

Minimalna krajowa w Niemczech 2022

Zgodnie z danymi Federalnego Urzędu Statystycznego, minimalna płaca miesięczna w Niemczech wynosi 1621 euro brutto. Daje to 9,82 euro brutto za godzinę pracy. W przeliczeniu na złotówki będzie to odpowiednio 45 zł na godzinę i 7,5 tysiąca złotych miesięcznie. W porównaniu do polskiej rzeczywistości, te liczby naprawdę robią wrażenie. Dla przypomnienia, minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3010 zł brutto miesięcznie (17,70 zł na godzinę). Prosta kalkulacja mówi, że minimalne zarobki w Niemczech są 2,5 krotnie wyższe niż te w Polsce. Zrozumiałym jest zatem, że osoby bez doświadczenia zawodowego, bądź większych kwalifikacji bardzo często decydują się na emigracje zarobkową właśnie za zachodnią granicę. Kolejnymi zaletami takiego rozwiązania jest dobre skomunikowanie z Polską. Zarówno busy do Niemiec, jak i pociągi kursują regularnie na trasach do Polski, co ułatwia powrót w rodzinne strony. Chociaż stereotypowy Polak wraca z niemieckiej emigracji w Mercedesie, bądź własnym Volkswagenie.

Wyższe wynagrodzenie w Niemczech

Zgodnie z decyzją niemieckiego rządu, płaca minimalna w Niemczech od dnia 1 października 2022 roku wyniesie 12 euro brutto za godzinę, czyli ok. 1980 euro miesięcznie. Jest to podwyżka z poziomu 9,82 euro w przeciągu niespełna jednego roku kalendarzowego. Skąd taka decyzja? Pandemia koronawirusa, wojna na Ukrainie i kryzys gospodarczy to trzy główne czynniki, które wpływają na zawrotne tempo inflacji w całej Europie. Jedną z form minimalizowania wpływu inflacji na życie obywateli jest analogiczne podniesienie wysokości ich wynagrodzeń. W pierwszej kolejności odczują to przedsiębiorcy, którym wyraźnie wzrosną koszty prowadzenia biznesów. Możliwe, że ostatecznie doprowadzi to również do jeszcze większego wzrostu cen produktów. Nie dajmy się jednak zwariować. Praca za granicą bez języka jest możliwa, a nawet bardziej opłacalna niż praca w Polsce z perfekcyjną znajomością języka polskiego. Analizy specjalistów z Grant Thornton wskazują, że polskie płace mogą dorównać tym niemieckim najwcześniej w 2077 roku. Sami oceńcie, czy dane wam będzie dożyć tych czasów.

Średnie zarobki w Niemczech

Wysokość średniego wynagrodzenia różni się w zależności od branży, wykonywanego zawodu oraz lokalizacji świadczenia pracy. Średnia płaca w poszczególnych landach potrafi znacznie różnić się od siebie, podczas gdy na najlepsze zarobki można liczyć w stolicy i Hamburgu. Gdyby jednak uśrednić wartości z wszystkich landów to dojdziemy do wniosku, że średnie zarobki w Niemczech w 2022 roku wynoszą 3975 euro brutto miesięcznie. To daje około 2800 euro netto, czyli niespełna 13 tysięcy złotych na rękę miesięcznie. Średnie zarobki w Niemczech są 3,5 razy wyższe od średniego wynagrodzenia w Polsce. Co ciekawe, możliwość osiągnięcia takich pieniędzy daje nawet praca sezonowa w Niemczech przy zbiorach owoców, czy wakacyjnej opiece nad osobami starszymi. Należy również pamiętać, że miejsca oferujące wyższe wynagrodzenie bardzo często mają również wyższe koszty życia – jedzenia, wynajmu oraz świadczeń. Dlatego przed podjęciem zatrudnienia, warto najpierw zapewnić sobie nocleg po atrakcyjnej cenie. 

Jakie zawody w Niemczech zarabiają najlepiej?

Niektóre branże mają ustalone minimalne stawki płacowe za wykonywanie swojego zawodu. Dotyczy to głównie tych zawodów, w których wcześniej dochodziło do zaniżenia płac pracownikom. Mowa tutaj zarówno o zawodach technicznych: elektromonter i dekarz, jak i bardziej intelektualnych pokroju pedagoga. Na najwyższe zarobki w Niemczech mogą liczyć: 

  • Lekarze (ok. 8 500 euro miesięcznie),
  • Inżynierzy (ok. 6 000 euro miesięcznie),
  • Informatycy (ok. 5 000 euro miesięcznie),
  • Doradcy i usługi konsultingowe (ok. 4 700 euro miesięcznie),
  • Marketingowcy i specjaliści od PR (4 000 euro miesięcznie).

Podane stawki to oczywiście wynagrodzenie orientacyjne. Może ono wzrosnąć (nawet kilkukrotnie) w zależności od lokalizacji, posiadanego doświadczenia, czy chociażby branży. Najlepiej opłacani są pracownicy z dziedziny półprzewodników, biotechnologii, bankowości oraz lotnictwa. Tym samym informatyk banku, bądź linii lotniczych będzie zarabiał więcej od informatyka pracującego w szkole. 

Podsumowanie: Ile można zarobić w Niemczech?            

Twoje możliwości zarobkowe uzależnione są tak naprawdę od Ciebie. Im lepiej znasz język niemiecki, im wyższe kwalifikacje i doświadczenie posiadasz tym lepsze zarobki w Niemczech na Ciebie czekają. Najważniejsze to pokonać barierę strachu i spróbować. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na nasz przewóz osób door to door. Doświadczenia innych ludzi pokazują, że bez znajomości języka i większych kwalifikacji, możesz zarobić w Niemczech 2-5 razy więcej niż w Polsce na podobnym stanowisku.

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!