Niemcy – Raj dla miłośników motoryzacji - Chojnickie Busy
Nurburging - Niemcy

31 marca 2021

Niemcy – Raj dla miłośników motoryzacji

Niemcy uznaje się słusznie za kolebkę światowej motoryzacji. Składa się na to wiele czynników. Jednym z nich jest dorobek niemieckiego inżyniera Carla Benza, któremu przypisuje się budowę pierwszego samochodu w historii. Można zatem przyznać, iż niemiecka motoryzacja była zawsze o dwa kroki przed konkurencją z innych części świata. Ten sam człowiek stworzył podwaliny pod firmę, którą aktualnie znamy pod nazwą Mercedes-Benz. Kolejne czynniki to wysoka kultura jazdy, liberalne przepisy drogowe, niesamowity dobytek motoryzacyjny i wspaniałe atrakcje – jak np. Classic remise, czy Nurburgring. To wszystko składa się na prosty wniosek – niemieckie samochody to najprawdopodobniej najlepsze samochody na świecie.

Niemcy – jeden z największych producentów samochodów na świecie

Postęp technologiczny i podążanie do redukcji kosztów sprawiło, że duża część produkcji samochodów została przeniesiona do krajów azjatyckich. Motoryzacja niemiecka pozostaje jednak nadal dość mocno znacjonalizowana, co stawia Niemcy wśród liderów światowej produkcji aut. Szacuje się, że rocznie z niemieckich fabryk wyjeżdża około 5,7-5,8 miliona aut. To daje wynik na poziomie blisko 16 tysięcy samochodów każdego dnia. Niemcy to prawdziwy raj dla miłośników motoryzacji! Ciekawostką może być tak, że niektóre niemieckie samochody są produkowane także w Polsce. Następcy legendarnego VW T4 wychodzą w różnych wersjach z fabryk we Wrześni oraz Antoninka.

Plejada niemieckich marek samochodów jest naprawdę szeroka. Luksusowy Mercedes, sportowe BMW, niezawodny Opel, oszczędny Volkswagen, czteronapędowe Audi z napędem quattro – na pewno chociaż raz w życiu spotkałeś się z tymi określeniami. Nie wzięły się one znikąd. Jeżeli dorzucić do tego Porsche z flagowym modelem 911, czy potężne dostawczaki marki MAN to mamy prawdziwą mieszankę wybuchową. Współcześnie niemieckie samochody stały się tak powszechnym widokiem, że nie sposób jest wyjść na spacer bez minięcia przynajmniej kilkunastu z nich. Wiele aut germańskiej produkcji jest aktualnie obiektem kultu. Garbus podbił serca fanów motoryzacji swoim nietuzinkowym wyglądem, rozwijanym współcześnie pod postacią VW Beetle. Transporter T4 to nieodłączny element każdej firmy budowlanej, a jego osobowa wersja Multivan pozwoliła spełnić niejedno marzenie o podróżach kamperem. Mnogość samochodów i atrakcji u naszych zachodnich sąsiadów sprawia, że wiele osób decyduje się na podróż busem do Niemiec. Transporter T1 do dziś uznawany jest za światowy symbol wolności, utożsamiany z ruchem hipisowskim.

Przepisy drogowe w Niemczech przyjazne kierowcom

Kupowanie samochodu z Niemiec stanowi pewną inwestycję. Przeglądy techniczne TUV są bardzo rygorystyczne, pilnując by po niemieckich drogach jeździły tylko sprawne i bezpieczne samochody. Niesie to jednak za sobą znaczne korzyści. Dzięki takim regulacjom można było znieść ograniczenia prędkości na większości odcinków autostrad. To jedyny kraj posiadający takie przepisy w Unii Europejskiej! To tylko pokazuje jak sprawne są niemieckie samochody i jak wysoka jest odpowiedzialność społeczna wśród kierowców.

Kolejnym ważnym aspektem jest najwyższa jakość paliwa w Europie. Potwierdzają to zarówno badania, jak i odczucia osób podróżujących pomiędzy Landami. Wysoka jakość benzyny oraz oleju napędowego pozwala na obniżenie spalania, przy jednoczesnej poprawie kultury pracy silnika. Dobre paliwo wpływa na przyspieszenie i zmniejsza ryzyko przedostanie się zanieczyszczeń do komory spalania. To kolejny argument przemawiający za tym, że Niemcy to raj dla miłośników motoryzacji. Możesz przekonać się o tym samemu, po prostu zarezerwuj bilet do Niemiec.

Motoryzacja niemiecka powinna być przykładem dla innych krajów – zarówno w zakresie inżynieryjnych rozwiązań, jak i spójnych regulacji prawnych przekładających się na bezpieczeństwo i swobodę podróżowania.

Jakie atrakcje dla fana motoryzacji znajdują się w Niemczech?

Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Atrakcje czyhają na fanów niemieckich samochodów praktycznie na całym terenie Niemiec. Jako pierwszy cel wycieczki polecamy udać się do Classic Remise Berlin und Düsseldorf. Zabytkowa zajezdnia tramwajowa stała się miejscem czci i kultu dla starych samochodów. Poza wystawami muzealnymi klasycznych aut można tam spotkać również sklepy motoryzacyjne, oferty sprzedaży białych kruków motoryzacji niemieckich, czy chociażby warsztaty samochodowe wyspecjalizowane w serwisach oldtimerów. Jedno jest pewne – będąc w Niemczech nie możesz pominąć Classic remise. W innym razie nie powinieneś nazywać się fanem motoryzacji.

Classic remise to nie wszystko

Kolejnymi punktami na naszej liście są muzea ukierunkowane do fanów konkretnych marek samochodów. Muzeum BMW w Monachium znajduje się nieopodal siedziby głównej bawarskiego koncernu. Znajduje się w nim prawdziwy przekrój beemek – od najstarszych prototypów, aż po modele współczesne. Łącznie na ekspozycję składa się ok. 140 eksponatów. Przy okazji wizyty w Monachium warto zawitać również na Allianz Arenie – stadionie Bayernu Monachium.

Fani Volkswagena nie powinni pominąć muzeum VW w Wolfsburgu. Na ekspozycje składa się tam blisko 150 eksponatów, w tym Garbus KdF z 1943 roku należący wcześniej do Marszałka III Rzeszy, Hermanna Göringa. Czy można wyobrazić sobie bardziej niemieckie połączenie? Na motoryzacyjnej mapie Niemiec znajdują się także Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, Muzeum Audi w Ingolstadt oraz Muzeum Porsche w Stuttgarcie. Nie sposób jest odwiedzić tych wszystkich miejsc w trakcie jednej wizyty. Niemieckie samochody mają rzeszę fanów na całym świecie i przyjdzie Ci dokonać wyboru – w historię której marki chcesz zgłębić się tym razem. Możemy Cię zapewnić, że po odwiedzeniu jednego muzeum będzie miał tylko ochotę na więcej!

Nurburgring – zielone piekło

Na końcu naszej listu znajduje się tor Nurburgring – zielone piekło, czyli raj dla miłośników motoryzacji. Ta specyficzna nazwa nie wzięła się znikąd. Kierowca F1 Jackie Stewart okrzyknął tor Nordschleife właśnie zielonym piekłem. Wszystko za sprawą jej charakterystycznej nitki – mnogość zakrętów i niebezpiecznych nawrotów potrafi być wyzwaniem nawet dla najbardziej profesjonalnych kierowców na świecie. Żeby tego było mało – każdy posiadacz prawa jazdy oraz sprawnego samochodu może spróbować swoich sił na zielonym piekle. Obiekt jest otwarty dla każdego w niedzielę oraz w niektóre wieczory tygodnia. Jeżeli benzyna płynie w Twojej krwi to ciężko wyobrazić sobie lepszą formę spędzenia wolnego wieczoru. Nurburgring – zielone piekło to także idealne miejsce do spotkania wielu, wyjątkowych, sportowych samochodów.

Jesteśmy pewni, że po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz miał wątpliwości co do klasy jaką niosą za sobą niemieckie samochody i motoryzacja. Ten kraj przesiąknięty jest benzyną, wysoką kulturą jazdy i nieograniczonymi możliwościami. Takie miejsca jak Classic remise, muzeum marki mercedes, czy  Nurburgring – zielone piekło powinni Cię jedynie ugruntować w przekonaniu, że Niemcy to prawdziwy raj dla fanów motoryzacji. Nie ma na co czekać! Po prostu zaplanuj wyjazd i przekonaj się na własnej skórze.

Zdjęcia użyte we wpisie pochodzą z serwisu unsplash.com i mają charakter informacyjny

Busy do Niemiec Tomi-Cars

Wybierz województwo z listy poniżej, aby zobaczyć szczegóły oferty

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!