Czy Można Jechać do Niemiec? Co Musisz Wiedzieć? - Poradnik TomiCars
Czy można jechać do Niemiec?

27 kwietnia 2022

Czy można jechać do Niemiec?

Wiele osób mylnie uważa, że wraz z rozpoczęciem rosyjskiej inwazji na Ukrainie przestały obowiązywać wszelkie restrykcje związane z COVID-19. Nic bardziej mylnego! Nadal istnieją realne ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy państwami. Czy w Polsce obowiązuje kwarantanna po powrocie zza granicy? Jaki test do Niemiec obowiązuje obywateli Unii Europejskiej? Oto najważniejsze informacje jakich potrzebujesz przed przekroczeniem granicy. 

Wjazd do Niemiec dla zaszczepionych 

Przez osobę zaszczepioną w brzmieniu aktualnych przepisów rozumie się osobę, która co najmniej 14 dni przed wjazdem do Niemiec zakończyła cykl dwóch dawek szczepionki akceptowanych w Unii Europejskiej. Innymi słowy: osoba zaszczepiona to taka, która co najmniej 2 tygodnie przed planowanym przekroczeniem granicy zaszczepiła się drugą dawką. Tym samym osoby, który przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson nie są uznawane za zaszczepione! Co więcej, wymagane jest posiadanie tzw. europejskiego paszportu covidowego z kodem QR w wersji papierowej bądź elektronicznej. Zdjęcia certyfikatu, ani karteczki potwierdzające zaszczepienie nie są uznawane. Czy w Polsce obowiązuje kwarantanna dla zaszczepionych? Nie! Osoby, które spełniają powyższe wymagania nie muszą wykonać testów przed przyjazdem, ani po przyjeździe. Nie mają także nakładanej kwarantanny ani obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego. Busy do Niemiec cały czas kursują. Oczywiście sytuacja jest cały czas rozwojowa i zawsze istnieje ryzyko, że przepisy zmienią się z dnia na dzień. Analogicznie do osób zaszczepionych traktuje się ozdrowieńców, którzy posiadają stosowny certyfikat. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku osób niezaszczepionych.

Wjazd do Niemiec dla niezaszczepionych

Jeżeli nie przyjąłeś żadnej dawki szczepionki, przyjąłeś tylko jedną dawkę lub nie minęło 14 dni od drugiego szczepienia, wówczas traktowany jesteś jako osoba niezaszczepiona. Spoczywa na tobie obowiązek wykonania negatywnego testu na koronawirusa nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Niemiec, bądź rozpoczęciem podróży środkami transportu zbiorowego. Tym samym podróż busem do Niemiec jest w pewnym sensie uprzywilejowana. Akceptowane są wyniki testu w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim oraz włoskim. Podczas poruszania się po terytorium Niemiec masz obowiązek posiadania stosownego zaświadczenia przy sobie. Nie musisz natomiast wykonywać testu po powrocie. Czy w Polsce obowiązuje kwarantanna dla powracających? Nie. Ani Polska, ani Niemcy nie są aktualnie traktowane jako obszary wysokiego ryzyka i mutacji wirusa. Mimo wszystko warto rozważyć przewóz osób door to door, który ogranicza kontakt z innymi osobami.

Jaki test do Niemiec obowiązuje Polaków?

Niemcy respektują szybkie testy antygenowego typu PCR, LAMP, TMA wykonane do 48 godzin przed przekroczeniem granicy, bądź rozpoczęciem podróży transportem oferowanym przez przewoźnika. Pamiętaj jednak, że wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. W przypadku polskojęzycznych testów konieczne jest posiadanie tłumaczenia. Z obowiązku posiadania testu zwolnione są dzieci do 12 roku życia, osoby zaszczepione i ozdrowieńcy na wymienionych wcześniej zasadach oraz zawodowi kierowcy przewożące osoby lub towary. 

To można jechać do Niemiec czy nie? 

Jeżeli jesteś osobą zaszczepioną dwoma dawkami to praktycznie nie obowiązuję Cię żadne ograniczenia. W innych przypadkach również jest to możliwe, jednak wymaga wykonania testu na COVID-19 z wynikiem negatywnym. Busy do Niemiec Pomorskie cały czas kursują na trasach Polska-Niemcy i nic nie wskazuje na to, by miało to ulec zmianie w najbliższej przyszłości. 

Zarezerwuj bilet!
Zadzwoń teraz!